$15.210 - $33.188 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download Datasheet
Non-volatile, Infinitely Reconfigurable
• Instant-on
– powers up in microseconds
• Single chip, no external configuration memory required
• Excellent design security, no bit stream to intercept
• Reconfigure SRAM based logic in milliseconds
• SRAM and non-volatile memory programmable through JTAG port
• Supports background programming of non-volatile memory
Sleep Mode
• Allows up to 100x static current reduction
TransFR Reconfiguration (TFR)
• In-field logic update while system operates
High I/O to Logic Density
• 256 to 2280 LUT4s
• 73 to 271 I/Os with extensive package options
• Density migration supported
• Lead free/RoHS compliant packaging
Embedded and Distributed Memory
• Up to 27.6 Kbits sysMEM Embedded Block RAM
• Up to 7.7 Kbits distributed RAM
• Dedicated FIFO control logic
Flexible I/O Buffer
• Programmable sysIO buffer supports wide range of interfaces:
— LVCMOS 3.3/2.5/1.8/1.5/1.2
— LVTTL
— PCI
— LVDS, Bus-LVDS, LVPECL, RSDS
sysCLOCK PLLs
• Up to two analog PLLs per device
• Clock multiply, divide, and phase shifting
System Level Support
• IEEE Standard 1149.1 Boundary Scan
• Onboard oscillator
• Devices operate with 3.3 V, 2.5 V, 1.8 V or 1.2 V power supply
• IEEE 1532 compliant in-system programming
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Memory Type | SRAM |
| Number of Macrocells | 1140 |
| Delay Time | 3.6 ns |
| Number of Programmable I/Os | 73 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85℃ |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | TQFP-100 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Packaging | Tray |
| Factory Pack Quantity | 450 |
| Supply Current | 23 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.465 V |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
1+ $19.3606
5+ $19.116
10+ $18.9296
25+ $18.5569
50+ $18.1608
100+ $17.7181
90+ $23.9092
1+ $33.1883
25+ $28.9346
100+ $25.14
1+ $27.9200
25+ $24.3400
100+ $21.1500
1+ $27.9200
5+ $26.7300
10+ $25.5300
25+ $24.3400
50+ $22.7500
100+ $21.1500
1+ $16.6200
5+ $16.4100
10+ $16.2500
25+ $15.9300
50+ $15.5900
100+ $15.2100
Support