$4.603 - $15 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download DatasheetDescription
The ispLSI 2032VE is a High Density Programmable Logic Device that can be used in both 3.3V and 5V systems. The device contains 32 Registers, 32 Universal I/O pins, two Dedicated Input Pins, three Dedicated Clock Input Pins, one dedicated Global OE input pin and a Global Routing Pool (GRP). The GRP provides complete interconnectivity between all of these elements. The ispLSI 2032VE features in-system programmability through the Boundary Scan Test Access Port (TAP) and is 100% IEEE 1149.1 Boundary Scan Testable. The ispLSI 2032VE offers non-volatile reprogrammability of the logic, as well as the interconnect to provide truly reconfigurable systems. The basic unit of logic on the ispLSI 2032VE device is the Generic Logic Block (GLB). The GLBs are labeled A0, A1 .. A7 (see Figure 1). There are a total of eight GLBs in the ispLSI 2032VE device. Each GLB is made up of four macrocells. Each GLB has 18 inputs, a programmable AND/OR/Exclusive OR array, and four outputs which can be configured to be either combinatorial or registered. Inputs to the GLB come from the GRP and dedicated inputs. All of the GLB outputs are brought back into the GRP so that they can be connected to the inputs of any GLB on the device.
Features
• SuperFAST HIGH DENSITY IN-SYSTEM PROGRAMMABLE LOGIC
— 1000 PLD Gates
— 32 I/O Pins, Two Dedicated Inputs
— 32 Registers — High Speed Global Interconnect
— Wide Input Gating for Fast Counters, State Machines, Address Decoders, etc.
— Small Logic Block Size for Random Logic
— 100% Functional, JEDEC and Pinout Compatible with ispLSI 2032V Devices
• 3.3V LOW VOLTAGE 2032 ARCHITECTURE
— Interfaces With Standard 5V TTL Devices
• HIGH PERFORMANCE E2 CMOS® TECHNOLOGY
— fmax = 225 MHz Maximum Operating Frequency
— tpd = 4.0 ns Propagation Delay
— Electrically Erasable and Reprogrammable
— Non-Volatile
— 100% Tested at Time of Manufacture
— Unused Product Term Shutdown Saves Power
• IN-SYSTEM PROGRAMMABLE
— 3.3V In-System Programmability Using Boundary Scan Test Access Port (TAP)
— Open-Drain Output Option for Flexible Bus Interface Capability, Allowing Easy Implementation of Wired-OR or Bus Arbitration Logic — Increased Manufacturing Yields, Reduced Time-toMarket and Improved Product Quality
— Reprogram Soldered Devices for Faster Prototyping
• 100% IEEE 1149.1 BOUNDARY SCAN TESTABLE
• THE EASE OF USE AND FAST SYSTEM SPEED OF PLDs WITH THE DENSITY AND FLEXIBILITY OF FPGAs
— Enhanced Pin Locking Capability
— Three Dedicated Clock Input Pins
— Synchronous and Asynchronous Clocks
— Programmable Output Slew Rate Control
— Flexible Pin Placement
— Optimized Global Routing Pool Provides Global Interconnectivity
• ispDesignEXPERT™
– LOGIC COMPILER AND COMPLETE ISP DEVICE DESIGN SYSTEMS FROM HDL SYNTHESIS THROUGH IN-SYSTEM PROGRAMMING
— Superior Quality of Results
— Tightly Integrated with Leading CAE Vendor Tools
— Productivity Enhancing Timing Analyzer, Explore Tools, Timing Simulator and ispANALYZER™
— PC and UNIX Platforms
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Memory Type | EEPROM |
| Number of Macrocells | 4 |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Delay Time | 3 ns |
| Number of Programmable I/Os | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40℃ |
| Package / Case | TQFP-44 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Supply Current | 65 mA |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
1+ $15.1839
25+ $13.6579
100+ $7.8132
500+ $6.8366
1000+ $5.4631
2500+ $5.2648
5000+ $5.0664
10000+ $4.8833
1+ $8.116
25+ $7.261
100+ $4.6026
3+ $13.7800
1+ $5.8001
491+ $14.8200
Support