$22.996 - $44.118 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download DatasheetMAX 7000B devices are high-density, high-performance devices based on Altera’s second-generation MAX architecture. Fabricated with advanced CMOS technology, the EEPROM-based MAX EPM7256BQC208-5 devices operate with a 2.5-V supply voltage and provide 600 to 10,000 usable gates, ISP, pin-to-pin delays as fast as 3.5 ns, and counter speeds up to 303.0 MHz.
The INTEL CPLD - Complex Programmable Logic Devices series EPM7256BQC208-5 is MAX® 7000B Programmable Logic Device Family; 208 pin PQFP; 0 to 90°C, View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing from Authorized Distributors at FPGAkey.com, and you can also search for other FPGAs products.■ High-performance 2.5-V CMOS EEPROM-based programmable logic devices (PLDs) built on second-generation Multiple Array MatriX (MAX) architecture (see Table 1)
– Pin-compatible with the popular 5.0-V MAX 7000S and 3.3-V MAX 7000A device families
– High-density PLDs ranging from 600 to 10,000 usable gates
– 3.5-ns pin-to-pin logic delays with counter frequencies in excess of 303.0 MHz
■ Advanced 2.5-V in-system programmability (ISP)
– Programs through the built-in IEEE Std. 1149.1 Joint Test Action Group (JTAG) interface with advanced pin-locking capability
– Enhanced ISP algorithm for faster programming
– ISP_Done bit to ensure complete programming
– Pull-up resistor on I/O pins during in-system programming
– ISP circuitry compliant with IEEE Std. 1532
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | MAX 7000 |
| Memory Type | EEPROM |
| Number of Macrocells | 256 |
| Maximum Operating Frequency | 172.4 MHz |
| Delay Time | 5.5 ns |
| Number of Programmable I/Os | 164 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | PQFP-208 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Packaging | Tray |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
4+ $97.9800
6+ $96.6000
10+ $93.8400
20+ $91.7700
40+ $88.3200
200+ $86.2500
400+ $84.1800
Support