$460.963 - $549.813 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download DatasheetAltera EPF10K200SRC240-2X devices are enhanced versions of FLEX 10K devices. Based on reconfigurable CMOS SRAM elements, the FLEX architecture incorporates all features necessary to implement common gate array megafunctions. With up to 200,000 typical gates, EPF10K200SRC240-2X devices provide the density, speed, and features to integrate entire systems, including multiple 32-bit buses, into a single device.
The ability to reconfigure FLEX 10KE devices enables 100% testing prior to shipment and allows the designer to focus on simulation and design verification. FLEX 10KE reconfigurability eliminates inventory management for gate array designs and generation of test vectors for fault coverage.
The INTEL FPGA - Field Programmable Gate Array series EPF10K200SRC240-2X is FPGA - Field Programmable Gate Array FPGA - Flex 10K 1248 LABs 182 IOs, View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing from Authorized Distributors at FPGAkey.com, and you can also search for other FPGAs products. ■ Embedded programmable logic devices (PLDs), providing system-on-a-programmable-chip (SOPC) integration in a single device
– Enhanced embedded array for implementing megafunctions such as efficient memory and specialized logic functions
– Dual-port capability with up to 16-bit width per embedded array block (EAB)
– Logic array for general logic functions
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | FLEX 10K |
| Number of Logic Blocks | 1248 |
| Number of I/Os | 182 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | QFP-240 |
| Distributed RAM | 98 kbit |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Packaging | Tray |
1+ $549.8125
10+ $538.3764
30+ $524.3012
50+ $499.6696
100+ $485.5944
250+ $475.0380
500+ $460.9628
Support