$2837.088 - $661.765 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download DatasheetFeatures.
The industry's first embedded programmable logic device(PLD)
family, providing System-on-a-Programmable-Chip (SOPC)■ The industry's first embedded programmable logic device (PLD) family, providing System-on-a-Programmable-Chip (SOPC) integration
– Embedded array for implementing megafunctions, such as efficient memory and specialized logic functions
– Logic array for general logic functions
■ High density
– 10,000 to 250,000 typical gates (see Tables 1 and 2)
– Up to 40,960 RAM bits; 2,048 bits per embedded array block (EAB), all of which can be used without reducing logic capacity
■ System-level features
– MultiVoltTM I/O interface support
– 5.0-V tolerant input pins in FLEX 10KA devices
– Low power consumption (typical specification less than 0.5 mA in standby mode for most devices)
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | FLEX 10K |
| Number of Logic Blocks | 624 |
| Number of I/Os | 189 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | QFP-240 |
| Distributed RAM | 24.5 kbit |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Packaging | Tray |
1+ $3152.3201
Support