$18.81 - $463 | 1 Pieces(Min. Order)
For product pricing customization or other inquiries
FPGAKey Technical Documents
Download DatasheetMAX 3000A EPM3512ATC144 devices are low–cost, high–performance devices based on the Altera MAX architecture. Fabricated with advanced CMOS technology, the EEPROM–based MAX 3000A devices operate with a 3.3-V supply voltage and provide 600 to 10,000 usable gates, ISP, pin-to-pin delays as fast as 4.5 ns, and counter speeds of up to 227.3 MHz.
■ High–performance, low–cost CMOS EEPROM–based programmable logic devices (PLDs) built on a MAX architecture (see Table 1)
■ 3.3-V in-system programmability (ISP) through the built–in IEEE Std. 1149.1 Joint Test Action Group (JTAG) interface with advanced pin-locking capability
– ISP circuitry compliant with IEEE Std. 1532
■ Built–in boundary-scan test (BST) circuitry compliant with IEEE Std. 1149.1-1990
■ Enhanced ISP features:
– Enhanced ISP algorithm for faster programming
– ISP_Done bit to ensure complete programming
– Pull-up resistor on I/O pins during in–system programming
Artificial Intelligence
5G Technology
Cloud Computing
Consumer Electronics
Wireless Technology
Industrial Control
Internet of Things
Medical Equipment
| Specification | Value |
|---|---|
| Series | MAX 3000A |
| Memory Type | EEPROM |
| Number of Macrocells | 512 |
| Maximum Operating Frequency | 116.3 MHz |
| Delay Time | 7.5 ns |
| Number of Programmable I/Os | 208 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | FBGA-256 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Packaging | Tray |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
90+ $68.8796
1+ $462.5096
10+ $400.844
50+ $375.7934
100+ $353.6893
1+ $27.24
10+ $26.8906
50+ $26.5413
100+ $25.8658
500+ $25.2253
1000+ $24.9225
2500+ $24.6197
5000+ $24.3285
10000+ $24.0374
1+ $368.0721
10+ $322.0587
50+ $303.1222
100+ $257.6563
250+ $234.2245
1+ $68.8469
90+ $59.1444
1+ $72.8800
20+ $76.1185
1+ $87.4500
10+ $75.5300
50+ $69.2400
100+ $41.5400
500+ $41.0300
1000+ $40.5300
1+ $286.9600
10+ $229.5700
50+ $208.7000
100+ $191.3100
250+ $153.0500
500+ $143.4800
1+ $18.8100
1+ $397.1400
10+ $344.1900
50+ $322.6800
100+ $303.7000
1+ $23.3900
10+ $23.0900
50+ $22.7900
100+ $22.2100
500+ $21.6600
1000+ $21.4000
2500+ $21.1400
5000+ $20.8900
10000+ $20.6400
1+ $316.0500
10+ $276.5400
50+ $260.2800
100+ $221.2400
250+ $201.1200
1+ $255.6500
10+ $225.5700
50+ $191.7400
100+ $174.3100
Support